Σήμερα το βράδυ και μέσα από τον τελικό του Söngvakeppnin 2018 η Ισλανδία θα επιλέξει τον εκπρόσωπό της για την Eurovision 2018! Έξι συμμετοχές διαγωνίζονται στο αποψινό show διεκδικώντας όλες το ένα και μοναδικό εισιτήριο με προορισμό τον 63ο διαγωνισμό τραγουδιού και την Λισαβόνα!
Οι συμμετοχές προέκυψαν από τις δύο Ημιτελικές φάσεις που έλαβαν χώρα στις 10 και 17 Φεβρουαρίου αντίστοιχα στο κλειστό γήπεδο Háskólabíói, στο Reykjavík (θυμηθείτε αναλυτικά αποτελέσματα εδώ για τον Α’ Ημιτελικό και εδώ για τον Β’ Ημιτελικό). Ο αποψινός τελικός θα λάβει χώρα στην αρένα Laugardalshöll στο Reykjavík με παρουσιαστές την τηλεοπτική παρουσιάστρια, ηθοποιό και πρώην μοντέλο (εστεμμένη Miss Iceland) Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir και τον γνωστό μουσικό και τραγουδιστή (καθώς και πρώην ποδοσφαιριστή) Jón Jónsson.
Επισημαίνεται ότι στους ημιτελικούς όλα τα υποψήφια τραγούδια είναι υποχρεωτικό να ερμηνεύονται στην Ισλανδική γλώσσα. Ωστόσο για την βραδιά του Τελικού ζητείται ως είθισται από τον κάθε καλλιτέχνη να επιλέξει αν θα ερμηνεύσει την συμμετοχή του στα Ισλανδικά ή τα Αγγλικά. Σύμφωνα με αυτήν την διαδικασία λοιπόν, φέτος στον Τελικό του Söngvakeppnin 2018 θα δούμε τέσσερις καλλιτέχνες να αλλάζουν την γλώσσα ερμηνείας των τραγουδιών τους στα Αγγλικά και μόλις δύο να επιμένουν στα Ισλανδικά!
Αναλυτικά, οι έξι συμμετοχές που θα διαγωνιστούν απόψε διεκδικώντας τον τίτλο του επόμενου εκπροσώπου της Ισλανδίας στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Τραγουδιού είναι:
1. Ari Ólafsson – Our Choice
Σύνθεση: Þórunn Erna Clausen
Στίχοι: Þórunn Erna Clausen
Δείτε εδώ την εμφάνισή του στον πρώτο Ημιτελικό
2. Heimilistónar – Kúst og fæjó
Σύνθεση: Elva Ósk, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Vigdís Gunnarsdóttir
Στίχοι: Elva Ósk, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Vigdís Gunnarsdóttir
Δείτε εδώ την εμφάνισή τους στον πρώτο Ημιτελικό
3. Fókus hópurinn – Battleline
Σύνθεση: Michael James Down, Primoz Poglajen, Rósa Björg Ómarsdóttir, Sigurjón Örn Böðvarsson
Στίχοι: Jonas Gladnikoff, Þórunn Erna Clausen
Δείτε εδώ την εμφάνισή τους στον πρώτο Ημιτελικό
4. Dagur Sigurðsson – Í stormi
Σύνθεση: Júlí Heiðar Halldórsson
Στίχοι: Júlí Heiðar Halldórsson, Þórunn Erna Clausen
Δείτε εδώ την εμφάνισή του στον δεύτερο Ημιτελικό
5. Áttan – Sonja Rut Valdin & Egill Ploder Ottósson – Here for you
Σύνθεση: Egill Ploder Ottósson, Nökkvi Fjalar Orrason
Στίχοι: Egill Ploder Ottósson, Nökkvi Fjalar Orrason
Δείτε εδώ την εμφάνισή τους στον δεύτερο Ημιτελικό
6. Aron Hannes – Gold Digger
Σύνθεση: Jóel Ísaksson, Sveinn Rúnar Sigurðsson, Oskar Nyman
Στίχοι: Valgeir Magnússon, Tara Nabavi
Δείτε εδώ την εμφάνισή του στον δεύτερο Ημιτελικό
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά τον Ισλανδικό Τελικό στις 21:45 ώρα Ελλάδος μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του κρατικού καναλιού RÚV!
Ποιος πιστεύετε πως θα είναι ο εκπρόσωπος της Ισλανδίας στην Eurovision 2018;
Μείνετε συντονισμένοι στο www.ogaegreece.com για τα τελικά αποτελέσματα του Söngvakeppnin 2018!